Serviserji na Pokljuki pred velikim izzivom

Prvi tekmovalni dan BMW IBU svetovnega pokala v biatlonu na Pokljuki je Jakov Fak po desetih letih poskbel za vnovično slovensko zmago in veliko navdušenje. Pomembno vlogo pri uspehu ali neuspehu igra servis pri pripravi smuči. V slovenski reprezentanci ga vodi Anže Globevnik.

 

Bitke z zahtevnimi vremenskimi razmerami niso bili le neutrudni pokljuški delavci, ki so se borili s pripravo proge, temveč tudi serviserji reprezentanc. “V četrtek je bilo zelo zahtevno. Proge so bile pripravljene, nato je sledil dež in zjutraj še nov sneg. Ko se vreme iz dneva v dan menja, smo serviserji prisiljeni s smučmi vedno znova delati vse od začetka,” je povedal Globevnik, ki se je po dobrih dveh desetletjih dela v slovenski ekipi navadil, da v takih razmerah vedno znova dela tudi nove ročne strukture.

 

To pomeni, da serviserji sprva s posebnimi valjčki na smučeh naredijo profil (kot npr. profil na avtomobilskih pnevmatikah), ki odvaja vodo. Temu sledi izbira maže, ki je izrednega pomena. Ekipi, kjer sta tudi Miha Plahutnik in Miloš Čolić, po znanem pevcu se ga je prijel vzdevek Zdravc, nato na tekmah pri testiranju smuči pomagajo številni. Med njimi so Boštjan Klavžar, dolgoletni trener Anamarije Lampič, glavni trener Janez Marič, Tomas Globočnik, vodja panoge pri Smučarski zvezi Slovenije, in Jure Ožbolt, še eden izmed trenerjev.

Njihovo glavno delo je Globevnik pojasnil tako: “Njihova glavna naloga je, da mažo preizkusijo na progi, da vidimo, ali maža tudi po testu še deluje tako, kot si želimo. Mi testiramo naprej. Nikoli jim ni težko. Vsi skupaj kot ekipa delamo za naš biatlon in čim boljši material.”

 

Anže Globevnik je v biatlon vpet že vrsto let, sprva kot biatlonec, kasneje kot serviser. V vseh teh letih se je spremenilo ogromno. Zaradi prepovedi uporabe fluora in skrbi za okolje so se maže precej spremenile. “Velike ekipe delajo maže same, za njih jih razvijajo celo različni inštituti, mi skušamo čim bolje uporabiti to, kar je na trgu. S tem imamo težavo vsi serviserji. Včasih ti uspe zelo dobro, včasih ne. Tega se ne navadiš in do tega nisi ravnodušen. Seveda te stisne. Za nas je pomembno, da tekmovalci takoj po tekmi ne ocenjujejo materiala, takrat so glave razgrete in nepremišljene, prav pa je, da se kasneje pogovorimo. Tudi oni morajo razumeti, da kdaj ne gre, obenem pa biti  odkriti tudi do sebe in svojega  nastopa. Najbolj pomembna je korektna ocena,” je pojasnil.

 

Delo serviserja zahteva celotnega človeka in veliko odrekanja, kar ni vedno enostavno. “Ko se končuje posamezna sezona, sem bil že velikokrat na tem, da zaključim to zgodbo. Potem pa je vedno znova in znova premalo ljudi in si spet zraven. Ne samo mi, verjetno vsi, ki smo v karavani, imamo na koncu sezone že vsega zadosti in razmišljamo tudi o spremembi, nato pa se vračamo.”

 

Posebno priznanje pa si zaslužijo tudi družinski člani, ki vselej kažejo veliko mero razumevanja in potrpežljivosti. “Najbolj pomembno je, da imaš ob sebi partnerja. Tudi jaz se zavedam, kaj vse mora nadomestiti in opraviti žena, ko je z otroci sama. In ko pomisliš še na njih, te kakšen dan seveda tudi stisne,”  je zaključil Globevnik.